Zbiornik na deszczówkę – pozwolenie czy zgłoszenie?

deszczówka

Susza stała się w naszym kraju realnym zagrożeniem, któremu należy w miarę możliwości zapobiegać. Z tego powodu zaleca się stosowanie w gospodarstwach domowych ekologicznych rozwiązań, takich jak zbiornik na deszczówkę. Opisywana instalacja umożliwia wygodne zagospodarowanie wody deszczowej. Podczas planowania jej montażu trzeba jednak wziąć pod uwagę sprawy formalne; pojawia się zatem pytanie, co jest potrzebne do rozpoczęcia budowy systemu – pozwolenie czy zgłoszenie? Problematyczne kwestie warto omówić z naszymi specjalistami z firmy E-deszczówka. Chętnie pomożemy w zaplanowaniu realizacji inwestycji.

Niejednoznaczne przepisy

Zastanawiając się nad tym, co jest konieczne, aby zamontować zbiornik na deszczówkę – pozwolenie czy zgłoszenie, należy przyjrzeć się zapisom ustawy Prawo budowlane. Nie wskazują one jednoznacznie tego rozwiązania ani w liście obiektów wymagających uzyskania pozwolenia, ani w katalogu obiektów zwolnionych z tego obowiązku. Do drugiego spisu zaliczamy jednak przydomowe oczyszczalnie ścieków, których wydajność nie przekracza 7,5 m3 na dobę. Traktując w podobny sposób instalacje umożliwiające retencjonowanie opadów, wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy do organu administracji państwowej, zazwyczaj do urzędu miasta. Pewność możemy mieć zwłaszcza w przypadku zbiorników naziemnych, które charakteryzują się:

  • mobilnością – bez problemu przeniesiemy takie urządzenie w dowolne miejsce na posesji;
  • łatwością montażu – w tym przypadku nie jest konieczne wykonywanie wykopów ani skomplikowanych prac z zastosowaniem maszyn do robót ziemnych;
  • estetyką – na rynku dostępne są modele ozdobne, które doskonale wpasują się w aranżację zadbanego ogrodu.

Montaż instalacji podziemnej wymaga natomiast realizacji bardziej skomplikowanych prac. Ważną rolę odgrywają tu też same działania przygotowawcze, w trakcie których należy przyjrzeć się warunkom panującym na działce i dobrać rozwiązanie odpowiadające indywidualnym czynnikom. Takie systemy wyróżniają się też większą pojemnością, zatem ich cena również jest wyższa. Wymienione cechy należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu, co jest potrzebne do montażu na posesji zbiornika na deszczówkę – pozwolenie czy zgłoszenie. Niejasne przepisy powodują rozbieżności w interpretacji (o czym świadczą między innymi odmienne wyroki sądów w ostatnich latach), zatem dobrym pomysłem będzie wcześniejsze omówienie indywidualnej sytuacji z najbliższym starostwem powiatowym. Stosując się do uzyskanych zaleceń, będziemy mogli uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości i zachować cenny komfort psychiczny.

ochrona wody a przepisy

Planowane zmiany

Odpowiedź na pytanie, co jest wymagane do budowy zbiornika na deszczówkę – pozwolenie czy zgłoszenie, może ulec zmianie w najbliższej przyszłości. Przyczyną tego jest chęć wprowadzenia nowelizacji ustawy, co mogłoby rozwiać wątpliwości w omawianym temacie. Zmiany przepisów są proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Po wprowadzeniu takich poprawek można byłoby jednoznacznie stwierdzić, iż montaż zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nieprzekraczającej 10 m3 nie wymaga otrzymania pozwolenia na budowę. W obecnej sytuacji warto jednak każdorazowo zweryfikować, jak aktualne zapisy ustawy są interpretowane przez dane starostwo.

Pomoc w kwestiach formalnych i praktycznych

Osoby planujące montaż instalacji naziemnej lub podziemnej do retencjonowania opadów zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy E-deszczówka. Zapewniamy profesjonalną pomoc w doborze odpowiednich rozwiązań oraz służymy merytorycznym doradztwem podczas załatwiania spraw formalnych. Jesteśmy sprawdzonym dostawcą różnego rodzaju systemów zagospodarowania wody deszczowej, a także przydomowych oczyszczalni ścieków. Zapewniamy ponadto szeroki wybór akcesoriów i wysokiej klasy części serwisowych. Warto zapoznać się z naszą kompleksową ofertą.

Menu