Wiele słyszy się o tym, że zbieranie wody z opadów przynosi same korzyści. Ci którzy takie działania już podjęli znajdą w tym wpisie podpowiedzi praktycznych rozwiązań pokazujących, do czego wykorzystać deszczówkę, a ci, którzy nie są jeszcze przekonani – cóż, prawdopodobnie ulegną sile argumentów i… klimatowi naszych czasów.
Klimat na ekologię
Dbałość o środowisko i klimat to ważne kwestie, które coraz więcej osób wkomponowuje w swoje codzienne życie. Niektórzy dlatego, że chcą, inni dlatego, że muszą. Przepisy są oczywiste, a jeszcze bardziej oczywiste jest to, że doświadczamy już zmian w środowisku naturalnym, które wpływają na życie całych populacji. Wiemy, że zasoby wody pitnej są skończone i musimy je szanować, by wystarczyły dla przyszłych pokoleń. Czy jednak tylko z tak idealistycznych względów warto szukać odpowiedzi na pytanie do czego wykorzystać deszczówkę? Absolutnie nie. Powody są bardzo praktyczne – w E-deszczówce usystematyzowaliśmy je w 3 grupach, aby łatwo było sprawdzić, co otrzymamy przez odzyskiwanie opadów atmosferycznych.
Do czego wykorzystać deszczówkę, by zadbać o portfel
Oszczędności – dla wielu osób to najważniejszy argument za tym, by zaopatrzyć się w zbiorniki na wodę opadową czy centralę do zbierania takich zasobów właśnie teraz, kiedy trwa rządowy program Moja Woda. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie na zakup, montaż i uruchomienie przydomowego systemu zagospodarowywania wody deszczowej. Inwestycja już w tym momencie okazuje się łaskawa dla budżetu domowego, ale to nie koniec. Oszczędność będzie też widoczna w rachunkach, kiedy zaczniesz wykorzystywać to, co dosłownie spada z dachu i jest całkowicie darmowe. Jeśli myślisz, że trudno to przeliczyć, spróbuj tak: na jedno pranie potrzebujesz 40 l wody, a każdy litr kosztuje. Ile razy w tygodniu robisz pranie? Już wiesz, ile zostanie w portfelu, kiedy dobrze zaplanujesz, do czego wykorzystasz deszczówkę.
Samowystarczalność – to kolejny z pomysłów wdrażanych w ostatnich latach. Gospodarstwa domowe mogą i powinny być samowystarczalne także w zakresie dostępu do zasobów innych niż te pochodzące z sieci miejskiej. Jeśli nie wiesz, do czego wykorzystać deszczówkę, weź pod uwagę to, że w związku ze zmieniającym się klimatem coraz częściej w ciepłych porach roku zmagamy się ze zjawiskiem suszy – pojawiają się wówczas prośby, by nie korzystać z zasobów wodociągowych na przykład do podlewania trawników czy roślinności przydomowej. Jeśli masz piękny, duży ogród dodatkowe źródło wody z pewnością sprawi, że susza nie będzie Ci straszna.
Do czego wykorzystać deszczówkę, aby poprawić jakość życia
Liczne zastosowania praktyczne – tak najkrócej można wyjaśnić to, do czego wykorzystasz deszczówkę w swoim gospodarstwie domowym. Wiesz, do jak wielu czynności wykorzystujesz dostawy z kranu? Pranie, zmywanie, mycie podłóg, mycie samochodów, spłukiwanie toalet, podlewanie roślin domowych i ogrodowych, jak też prace przydomowe, choćby mycie elewacji czy posadzek na posesji… W ciągu dnia możesz zużyć nawet 3 900 l wody i pewnie nawet nie będziesz wiedzieć, kiedy. Ale jeśli wykorzystasz to, co zbierzesz z opadów, będziesz mieć pewność, że ta woda była nie tylko dobra (nie zawierała przecież ani chloru, ani wapnia, który osadza się i niszczy pralki i zmywarki), ale też… darmowa.
Dla dobra roślin – naukowcy stwierdzili, że opady atmosferyczne mają pH przyjazne roślinom, są lepiej przyswajane niż kranówka, nie zawieraną fluoru czy chloru. Rośliny je lubią – i te na parapetach, i te w ogrodzie. Piękna zieleń wokół tworzy korzystne dla człowieka środowisko życia, działa odprężająco, koi po dniu pełnym stresu – odwdzięczysz się jej odpowiednim podlewaniem.
Jak dodatkowo dbać o środowisko
Mała retencja to wielki pomysł, do czego wykorzystać deszczówkę. Retencjonowanie opadów polega na ograniczeniu ich odpływu. Zmiany klimatu poza suszami powodują inne ekstremalne zjawiska pogodowe – powodzie. Pochodzący z nich nadmiar opadów przekierowywany jest zwykle na pobliskie grunty, które mają jednak ograniczoną chłonność, w wyniku czego dochodzi do podtopień. Rozwiązaniem jest gromadzenie opadów w zbiornikach i wykorzystywanie ich do potrzeb użytkowych – w ten sposób odciążamy środowisko.
Zmniejszenie śladu wodnego jest czymś analogicznym do śladu węglowego. Sposobem minimalizacji jest tu ograniczanie zużycia kranówki przez zastępowanie jej zapasami pochodzącymi z opadów.
Wiesz już, do czego wykorzystasz deszczówkę ze swojej posesji?
Do dzieła – wybierz odpowiednie zbiorniki na deszczówkę, a wybór masz naprawdę duży, ponieważ możesz umieścić je pod ziemią, dosłownie ukryć, albo wkomponować w przestrzeń swojego domu i podwórza, jeśli wybierzesz zbiornik ozdobny. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze, E-deszczówka służy pomocą.