Słowniczek trudnych pojęć

centrala deszczowa

Na blogu E-deszczówka zamieściliśmy wiele informacji dotyczących świadomości ekologicznej, sytuacji klimatycznej w Polsce i na świecie, a także podpowiedzi, do czego wykorzystać deszczówkę. Bo że wykorzystywać warto, nie ma wątpliwości – woda jest zasobem naturalnym, który należy oszczędzać. W ten sposób przysłużymy się nie tylko środowisku, ale też… domowemu budżetowi. Koszty korzystania z kranówki są coraz wyższe, co przekłada się na wysokość rachunków. Tymczasem zielone technologie w perspektywie czasu pozwalają zmniejszyć te wydatki. By łatwiej było się z nimi zapoznać, przygotowaliśmy słowniczek najważniejszych pojęć związanych z ekologią i możliwościami, które technologie te zapewniają swoim użytkownikom.

Zielone technologie

To osiągnięcia nauki i techniki opracowane, aby dbać o czystość powietrza oraz przetwarzanie odpadów czy tworzyć energetykę zmodernizowaną, przyjazną środowisku poprzez dostęp do odnawialnych źródeł energii, a także recyklingować wodę, stosując w przemyśle i we własnych domach kolejne sposoby na to, do czego wykorzystać deszczówkę. Zielone technologie powstały, by przeciwdziałać skutkom wyczerpywania się zasobów naturalnych, które są konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego i towarzyszącej mu urbanizacji. Wszystko, co „zielone” jest bezpieczne dla środowiska, a więc także dla człowieka, który w nim żyje. W tym duchu powstają zrównoważona gospodarka o obiegu zamkniętym i równoważny transport, które pokazują, że ekologia i innowacje nie muszą się wykluczać, a wręcz przeciwnie – coraz częściej idą ze sobą w parze. Ponadto są promowane i wspierane, a na ich zakup i instalację można uzyskać dofinansowanie.

Mała retencja

Określamy w ten sposób lokalne gromadzenie wody – w swojej okolicy i na własne potrzeby – w niewielkich zbiornikach (o objętości do 5 mln m³). Będą nimi więc zarówno stawy, jak też oczka wodne, a także specjalne, naziemne lub podziemne, zbiorniki do magazynowania (czyli retencjonowania) opadów atmosferycznych w celu ich późniejszego zastosowania. Odpowiedzi na pytanie, do czego wykorzystać deszczówkę, jest wiele – od sprzątania, przez mycie samochodów po podlewanie trawników i ogródków, a nawet do spłukiwania toalet – po to, by odciążyć sieć kanalizacyjną. Zadaniem małej retencji jest zatrzymanie wody na danym obszarze poprzez spowolnienie jej spływu, aby możliwie najdłużej nawadniała grunty, a przez to podnosiła poziom wód gruntowych. Zasoby wodne nie są nieskończone, a te, które mamy w Polsce, należą do najmniejszych w Europie (jesteśmy na przedostatnim miejscu). Tymczasem w wyniku zmian klimatycznych coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem suszy i stajemy przed groźbą tego, że wody po prostu zabraknie – mała retencja ma temu zapobiec. O ile samodzielnie praktykujemy ją na szczeblu lokalnym, samorządowym, o tyle – co należy dopowiedzieć – inwestycje z zakresu dużej retencji pozostają w gestii władz państwowych.

Deszczówka

Tak potocznie nazywamy wodę z dachów czy rynien. Wbrew nazwie nie jest to woda pochodząca tylko z opadów deszczu, lecz także z innych opadów atmosferycznych – z gradu czy śniegu. Nie może być przeznaczona do picia lub gotowania, ale z powodzeniem sprawdzi się w celach gospodarczych albo przemysłowych. W przeciwieństwie do kranówki charakteryzuje się miękkością, co wynika z tego, że nie zawiera wapnia ani magnezu, cechuje ją także kwaśne pH. Jest uboga w chlor, ale posiada przy tym substancje odżywcze, co sprawia, że świetnie nadaje się do podlewania roślin (jej właściwości docenią zwłaszcza miłośnicy różaneczników i azalii). Jeśli szukamy porad, do czego wykorzystać deszczówkę, poza ogrodnictwem są to wszelkiego typu prace porządkowe na posesji. Ile zasobów będziemy mieć do dyspozycji? By to określić, można wykorzystać prosty rachunek: 10 minut deszczu = 180 litrów deszczówki = 3x mycie samochodu. Widać, że warto ją zbierać, prawda?

Zbiornik

Zrealizowanie choćby kilku pomysłów na to, do czego wykorzystać deszczówkę, wymaga zastosowania odpowiednich zbiorników. Oczywiście można sposobem dziadków czy ojców magazynować ją w beczkach, ale nie jest to ani wygodne, ani opłacalne. W ofercie E-deszczówka znajdziesz nowoczesne zbiorniki do retencjonowania wody opadowej, które są niewidoczne na posesji, choć mają niebagatelną pojemność. Tak – znajdują się pod ziemią. Są i takie, które zwracają uwagę swoim nieszablonowym wyglądem – mowa o zbiornikach ozdobnych – ale też modele wtapiające się w otoczenie. Dobierzesz je z uwzględnieniem swoich upodobań estetycznych, a przede wszystkim potrzeb użytkowych oraz parametrów obiektu i uwarunkowań terenu.filtr przelewowy

Filtr

Zanim woda z opadów atmosferycznych trafi do zbiornika retencjonującego, powinna przepłynąć przez filtr, który oczyści ją z liści, gałązek, piasku. W ten sposób chronimy pompę czerpalną przed zapchaniem. Składające się z obudowy, pokrywy oraz sita filtry montuje się bezpośrednio przed zbiornikami na wodę opadową. Można wybrać pokrywy w kolorze zielonym, które z łatwością wtapiają się w ogrodowe otoczenie. Filtry wymagają oczyszczenia co dwa miesiące i zrewidowania po szczególnie intensywnych opadach. Zatem zanim zaczniemy myśleć nad tym, do czego wykorzystać deszczówkę, warto zadbać o jej jakość, dobierając filtr indywidualnie do powierzchni dachu, aby mógł efektywnie pełnić swoją funkcję.

Pompa

W celu komfortowego korzystania z wody opadowej zgromadzonej w zbiornikach należy zwrócić uwagę na jej pobór – by nie przysparzał trudności lub w ogóle był możliwy (w przypadku zbiorników podziemnych). Temu właśnie służą pompy, czyli urządzenia, które generują różnicę ciśnień przy wlocie i wylocie, w wyniku czego retencjonowana woda może być transportowana w obrębie układu. Urządzenia te dostępne są w kilku wariantach (zatapialne, głębinowe, hydroforowe), dzięki czemu można łatwo je dobrać z uwzględnieniem zaplanowanego sposobu na to, do czego wykorzystać deszczówkę w gospodarstwie domowym. Klienci E-deszczówka często wybierają pompy, kiedy zamierzają doprowadzać wodę opadową i wykorzystywać ją do zraszaczy, wężów ogrodowych czy pistoletów zraszających, a także przy wszelkiego typu punktach poboru z kranikami.

Centrala deszczowa

Są to kompleksowo zaprojektowane urządzenia, które składają się z: pompy podłączonej do zbiornika na wodę opadową, podręcznego zbiornika na wodę miejską oraz zautomatyzowanego systemu integrującego nieprzerwane czerpanie z dwóch źródeł, nawet wtedy, kiedy zasób wody opadowej się skończy. Wówczas centrala pozwoli na automatycznie korzystanie z kranówki. Można więc powiedzieć, że są to dualne systemy zarządzania wodą pozyskaną z opadów atmosferycznych, stosowane tam, gdzie jest ona przeznaczona do mycia, prania czy spłukiwania toalet. Centrale deszczowe sprawdzą się także przy realizowaniu innych możliwości na to, do czego wykorzystać deszczówkę.

Szambo

Jest to podziemny zbiornik, do którego trafiają ścieki odprowadzane z urządzeń kanalizacyjnych, które znajdują się gospodarstwach domowych. Zazwyczaj jest bezodpływowe, co oznacza, że należy je opróżniać korzystając ze specjalistycznych usług firm asenizacyjnych, które zgromadzone nieczystości wywożą do komunalnych oczyszczalni ścieków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, szamba powinny znajdować się tylko na takich działkach budowlanych, które nie mogą zostać podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Coraz częściej wybierane są jednak rozwiązania alternatywne, zastępujące tradycyjne szamba – są nimi przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Ścieki szare (woda szara)

Do kanalizacji trafiają spod pryszniców, z wanien, umywalek, zlewozmywaków, pralek – to woda wykorzystana tak, że nie miała dużej styczności z produktami przemiany materii. Jest ona bezwzględnie wolna od fekaliów, czyli nie pochodzi ze spłukiwania toalet. Z tego względu może zostać oczyszczona i powtórnie, bezpiecznie wykorzystana właśnie do spłukiwania toalet, podlewania ogrodu, czy prac porządkowych lub mycia samochodów. Odzyskiwanie wody szarej uważane jest za jeden ze sposobów minimalizowania presji antropogenicznej na naturalne zasoby wodne; pozwala też na połączenie jej z zastosowaniem w przydomowej praktyce odpowiedzi na pytanie, do czego wykorzystać deszczówkę, by nie wpływać negatywnie na środowisko oraz na wysokość rachunków za wodę.

Ścieki czarne

Nazywa się je także wodą czarną. Pochodzi ona z rur podłączonych do toalet czy pisuarów, a więc w przeciwieństwie do wody szarej zawiera fekalia i z tego względu nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Może być skażona patogenami, co oznacza, że oczyszczać ją można jedynie za pomocą specjalistycznych metod w przygotowanych do tego i ściśle wyznaczonych miejscach. Nie zastosujemy jej zatem – w przeciwieństwie do wody szarej – do rozbudowania katalogu możliwości dotyczących tego, do czego wykorzystać deszczówkę.

Oczyszczalnie BDT

Urządzenia te przeznaczone są do oczyszczania szarej wody użytkowej, czyli ścieków bytowo-gospodarczych, powstającej w budynkach jedno- i wielorodzinnych, by można ją było ponownie wykorzystać. Nie wymagają używania energii elektrycznej, a ponadto są ekonomiczne w eksploatacji. Wykorzystują złoże biofiltracyjne znajdujące się w bioreaktorze, aby aktywować procesy biologicznego usuwania zanieczyszczeń. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, dające różne możliwości personalizacji ich funkcjonalności, stają się obecnie coraz popularniejszą alternatywą dla szamb.

E-deszczówka: mamy odpowiedzi na Twoje pytania

Jeśli są jeszcze kwestie, których nie wyjaśniliśmy, albo potrzebujesz praktycznych podpowiedzi dotyczących tego, do czego wykorzystać deszczówkę na własnym podwórku – skontaktuj się z nami. Nasi eksperci z chęcią uzupełnią powyższy słowniczek oraz podzielą się wskazówkami z zakresu wykorzystania innowacyjnych i ekologicznych urządzeń w celu efektywnego retencjonowania i recyklingowania wody, bez której nie ma życia ani w naturze, ani w żadnym gospodarstwie domowym.

Sprawdź też Ograniczenie skutków suszy i powodzi dzięki zastosowaniu małej retencji wód

Menu