Każdy, kto retencjonuje opady, wie, że instalacja, w której są one magazynowane, musi być sprawna. Dopiero później należy myśleć o tym, jak zagospodarować wodę deszczową. W E-deszczówka zdajemy sobie sprawę z tego, że kwestie praktyczno-techniczne są bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy w jednym miejscu zgromadzić informacje, z których można będzie skorzystać w każdej chwili i zweryfikować, co jeszcze jest do zrobienia.
Co trzeba wiedzieć o retencjonowaniu opadów?
Wodę, która – dosłownie – spada z nieba w postaci opadów atmosferycznych, uważa się za stosunkowo czystą, pochodzącą z natury, choć jej jakość zależy głównie od stanu powietrza na danym terenie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż nasz kraj ze względu na położenie geograficzne narażony jest na niedobory zasobów wodnych, co w połączeniu ze zmianami klimatycznymi przyczynia się do nasilenia zjawiska suszy. Celem organizacji proekologicznych oraz polityki międzynarodowej, której ramy wytycza idea Zielonego Ładu, stało się więc informowanie o tym, jak zagospodarować wodę deszczową, by ograniczać zużycie tej pochodzącej z sieci wodociągowej.
Na własnym podwórku
Zastanawiając się nad tym, jak zagospodarować wodę deszczową, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości wynikające z warunków panujących w najbliższym otoczeniu.
- Dostępnym praktycznie dla wszystkich, którzy mają wokół domu zieloną przestrzeń, sposobem na to, jak zagospodarować wodę deszczową, jest korzystanie z różnego typu zbiorników naziemnych. Można je umiejscowić w ogrodzie, na przykład przy rabatach – tu przestrzeń urozmaicą wersje ozdobne. Sprawdzą się także przy miejscach takich jak altany, domki gospodarcze czy garaże, gdzie prowadzimy prace porządkowe.
- Na etapie budowy domu warto z kolei pomyśleć o zbiornikach podziemnych, które również stanowią dobrą odpowiedź na pytanie, jak zagospodarować wodę deszczową – są niewidoczne na posesji, lecz równie funkcjonalne jak wersje naziemne. Mają zazwyczaj duże pojemności, choć nie zajmują przestrzeni użytkowej. Warto więc umieścić je w gruncie, zanim powstanie przydomowy ogród.
Rozmaitego przeznaczenia zbiorniki, a także kompleksowe systemy oraz akcesoria i części serwisowe znajdziesz w ofercie E-deszczówka.
Jak to wygląda w praktyce?
Wyobraź sobie, że jeśli zbierzesz deszczówkę podczas trwających dziesięć minut opadów, będziesz mógł trzy razy umyć nią samochód albo dwadzieścia razy spuścić wodę w toalecie. I nie zapłacisz za to ani złotówki! W tym miejscu wracamy jednak do punktu wyjścia naszych rozważań – by korzystać z retencjonowanych opadów, musisz mieć sprawną instalację. Zwykle o sprawdzeniu jej stanu technicznego przypominamy sobie pod koniec lata, czyli wtedy, kiedy prowadzimy w ogrodach prace porządkowe przed sezonem jesiennym. Ówczesna aura sprzyja też rozważaniom o tym, jak zagospodarować wodę deszczową. To dobry moment na weryfikację działania zbiorników – poniżej podpowiadamy, w jaki sposób przeprowadzić kolejne czynności.
5 kroków przed jesienią
- Konserwacja rynien spustowych: usuwamy z nich elementy stałe, między innymi liście, patyki czy śmieci, by zachować lub przywrócić rynnom drożność.
- Sprawdzenie stanu filtra w zbiorniku: tu pozbywamy się wszelkiego typu zabrudzeń, by przepływ był płynny.
- Oczyszczenie pompy: musimy zadbać o to, by nie znajdowały się na niej osady, szlam – to zwiększy wydajność urządzenia.
- Ocena szczelności: szczególną uwagę zwracamy na połączenie pompy z zaworem znajdującym się przy punkcie poboru wody.
- Na koniec przyglądamy się pokrywie zbiornika: musi być nie tylko zamknięta, lecz także odpowiednio szczelna, by żadne substancje nie przedostawały się do włazu rewizyjnego.
Od ekologii do oszczędzania
Myśląc o tym, jak zagospodarować wodę deszczową, musimy pamiętać, żeby podchodzić do sprawy odpowiedzialnie, czyli z dbałością o instalację, co przełoży się na jej żywotność i niezawodne funkcjonowanie przez lata. Pozwoli też zastosować w codziennym życiu kolejne sposoby na to, jak zagospodarować wodę deszczową i… nie obciążać nadmiernie domowego budżetu. To takie ekologiczne!