Oczyszczalnie ścieków – rodzaje

oszyszczalnia ściekowa

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków? Bo o tym, że takie instalacje są, wiadomo już powszechnie. Niewielu jednak wie, jak te systemy działają i dlaczego warto mieć je – dosłownie – na swoim podwórku. Specjaliści z E-deszczówka przybliżą ten temat w przystępny sposób.

Woda – ścieki – wada

Część wody, którą wykorzystujemy codziennie w naszych gospodarstwach domowych może – i powinna – być powtórnie wykorzystywana. Statystycznie aż 90% zasobów pozyskiwanych z miejskiej sieci wodociągowej nie ma przeznaczenia spożywczego – sięgamy po nie, by prać, sprzątać, podlewać rośliny. Właśnie tak „zużyta” woda definiuje istotę tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków – to miejsce, w którym szara woda staje się gotowa do ponownego wykorzystania – w tych samych celach, w jakich użyto jej pierwotnie.

3 rodzaje systemów: drenażowy, biologiczny, pasywny

Wyjaśniając to, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, nie możemy pominąć rodzajów tego typu systemów. Możemy tu wyróżnić 3 kategorie, które teraz pokrótce scharakteryzujemy, by pokazać ich możliwości i przeznaczenie. Prezentowany podział opiera się na technologii, którą wykorzystuje dany system.

  • Oczyszczalnie drenażowe – to rozwiązania przeznaczone dla posesji, gdzie grunt jest przepuszczalny, a poziom wód gruntowych niski; nie wymagają zasilania energią elektryczną, co wpływa na to, że są tanie w utrzymaniu, a przy tym zasada ich działania jest prosta; to wszystko sprawia, że świetnie sprawdzają się przy domkach rekreacyjnych i letniskowych.
  • Oczyszczalnie biologiczne – kwintesencja tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków dla osób, którym zależy na połączeniu ekologicznych działań z ekonomicznymi korzyściami; dzięki zastosowaniu sekwencyjnych reaktorów porcjowych (technologia SBR) wszystkie procesy zachodzą sanityzacyjne w jednym zbiorniku, z którego zasoby są rozprowadzane dalej; dostępne są modele wykorzystujące złoże biologiczne oraz osad czynny, a także hybrydowe; ze względu na zaawansowanie technologiczne doskonale wpasowują się w potrzeby budownictwa jednorodzinnego.
  • Oczyszczalnie pasywne – odznaczają się walorami technicznymi, które pozwalają montować te systemy niezależnie od rodzaju gruntu, trudności terenowych czy ograniczonej powierzchni do wykorzystania; nie będą też przeszkadzały im wysokie poziomy wód gruntowych. By wyjaśnić czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków wykorzystująca mechanizm pasowany, trzeba powiedzieć, że gwarantuje odporność na obciążenia hydrauliczne wysokiego stopnia, a jednocześnie nie generuje kosztów eksploatacyjnych, ponieważ jej zużycie energii elektrycznej jest zerowe.

Tym, co łączy wszystkie te rodzaje jest wygoda użytkowania, tania eksploatacja (warto zwrócić uwagę na przystępne ceny części serwisowych), a także bezpieczeństwo korzystania na co dzień oraz trwałość na lata.przydomowa_oczyszczalnia_ścieków

Od rodzaju do wyboru

Kiedy już wiadomo, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, warto dodać kilka słów o tym, jak wybrać odpowiednią. Oto zestaw naszych wskazówek.

  • Zweryfikuj, jaką ilość ścieków wytwarza Twoje gospodarstwo domowe. Możesz w tym celu wykorzystać licznik zużycia wody.
  • Na tej podstawie należy wybrać model, który będzie odpowiadał Twojemu zapotrzebowaniu (każdy z nich posiada przelicznik m3/d lub RLM odpowiadający równoważnej liczbie mieszkańców).
  • W tym momencie wybierasz już technologię, w której pracuje system: SBR lub system pasywny – bezprądowy.

Ważne, by zainwestować w model, który jest zgodny z normą EN PN 12655-3. Podczas użytkowania należy również pamiętać o właściwej konserwacji – w tym celu stosuje się specjalne biopreparaty do oczyszczalni.

Masz pytania? Z przyjemnością pomożemy

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, skontaktuj się z nami. Pracownicy E-deszczówka wyjaśnią kwestie techniczne i ekologiczne, a także pomogą w wyborze odpowiednich rozwiązań. Warto wspomnieć o tym, że zajmujemy się również systemami zagospodarowania wody deszczowej.

Menu