Przydomowe oczyszczalnie ścieków, podobnie jak zbiorniki na deszczówkę, pompy ciepła czy też panele fotowoltaiczne, należą do ekologicznych i coraz popularniejszych rozwiązań. Kluczem jest jednak właściwe dopasowanie systemu do indywidualnych potrzeb. Z tego powodu, stając przed zakupem instalacji, zastanawiamy się często, co lepiej się sprawdzi – oczyszczalnia tunelowa czy drenażowa – i jak wybrać najlepszą opcję. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad odpowiedzią na te pytania.
Poznaj wady i zalety wersji tunelowej
To nowoczesne systemy, których bazę stanowią tunele filtracyjne, gdzie odbywa się cały proces oczyszczania ścieków. Polega to na oddzieleniu substancji lekkich od wody, a następnie na ich rozkładaniu za sprawą fermentacji beztlenowej. Ścieki trafiają wówczas do tuneli rozsączających, gdzie dochodzi do oczyszczania tlenowego, a finalnie zostają odprowadzone do gruntu. Wspomniane tunele filtracyjne stanowią korzystną alternatywę dla drenaży rozsączających ze względu na fakt, iż wymagają przeznaczenia niewielkiej powierzchni. To istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę podczas rozważań dotyczących tego, jaką opcję wybrać – oczyszczalnię tunelową czy drenażową. Ta pierwsza znacznie lepiej sprawdzi się na niewielkich działkach. Sam montaż również przebiega szybko i bezproblemowo, a ponadto nie wiąże się z koniecznością zakupu dużych ilości kruszywa. I choć system ten nie należy do najtańszych rozwiązań, to warto mieć na uwadze stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz możliwość wieloletniego użytkowania.
Czy warto zainwestować w oczyszczalnię drenażową?
Zastanawiając się nad tym, co lepiej się sprawdzi – oczyszczalnia tunelowa czy drenażowa, należy również przyjrzeć się charakterystyce drugiego wymienionego rodzaju. To bardzo popularne rozwiązanie, którego podstawę stanowi system drenaży ulokowanych w gruncie. Cały proces oczyszczania ścieków przebiega następująco:
- zanieczyszczenia są usuwane w warunkach beztlenowych w osadniku gnilnym;
- ścieki ulegają oczyszczaniu w warunkach tlenowych za sprawą systemu złoża rozsączającego;
- możliwe jest bezpieczne odprowadzenie ścieków do gruntu.
To ekologiczny i zarazem ekonomiczny wybór, bowiem modele drenażowe wyróżnia stosunkowo niska cena. Na uwagę zasługuje też łatwy montaż, jednak należy mieć na uwadze fakt, iż to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dysponowania dużym obszarem na działce. Ważne jest także odpowiednie dopasowanie parametrów systemu, zwłaszcza pojemności osadnika, do indywidualnych kwestii, w czym chętnie pomogą nasi specjaliści z firmy E-deszczówka.
Dobór efektywnych rozwiązań
Planując zakup przydomowej oczyszczalni ścieków i zastanawiając się nad tym, jak wybrać najlepszą opcję, należy zwrócić uwagę na cały szereg istotnych czynników. Ważną rolę odgrywają takie parametry jak przepuszczalność gruntu, poziom wód gruntowych, wspomniana powierzchnia posesji czy też lokalizacja planowanej budowy systemu. To wszystko powinniśmy uwzględnić podczas rozważania, co warto zakupić – oczyszczalnię tunelową czy drenażową. Wybór może być problematyczny, zwłaszcza jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy na temat tych systemów. Merytoryczną pomoc zapewni jednak wykwalifikowana kadra pracownicza firmy E-deszczówka. W ofercie posiadamy wszystko, co niezbędne, aby zamontować i bezproblemowo użytkować przydomową oczyszczalnię ścieków. W naszym asortymencie dostępne są między innymi wysokiej klasy biopreparaty i części serwisowe. Warto zapoznać się z ich specyfikacją.