Na pewnym etapie budowy domu i wybierania funkcjonalnych rozwiązań wielu inwestorów staje przed pytaniem, co zrobić ze ściekami? Jeśli podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe lub właściciel posesji świadomie wybiera alternatywne rozwiązanie, pozostają dwie opcje – tradycyjna i nowoczesna, czyli ekologiczna. W pierwszym przypadku chodzi o dobrze wszystkim znane szambo, w drugim warto dokładniej przyjrzeć się temu, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Konsekwencje tradycyjnych wyborów
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, zaczniemy od porównania tej instalacji z tradycyjnym szambem. To wciąż często wybierane rozwiązanie – z jednej strony najbardziej znane, a z drugiej ekonomiczne: koszty są niewielkie, a montaż nie sprawia kłopotów. Ma ono jednak pewne minusy:
- konieczność regularnego opróżniania zbiornika,
- konieczność współpracy z firmą asenizacyjną przy wywożeniu nieczystości,
- ryzyko wydzielana przykrych zapachów,
- ryzyko wydostawania się ścieków na zewnątrz.
W praktyce więc wyjściowy niski koszt będzie z czasem rósł, generując wydatki eksploatacyjne. Mogą się ponadto pojawić uciążliwości wpływające na jakość życia mieszkańców posesji, na której znajduje się szambo. Niekiedy z przyzwyczajenia, a czasem z niewiedzy, wybieramy rozwiązania znane, warto jednak szukać takich, które nie będą nam utrudniały życia.
Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków – to trzeba wiedzieć
Przejdźmy teraz do sedna tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, a więc do przyjrzenia się instalacji. Z obserwacji, które poczyniliśmy w E-deszczówka, wynika, że stają się one coraz popularniejsze – zainteresowaniem cieszą się zarówno oczyszczalnie biologiczne, jak i systemy drenażowe. Scharakteryzujmy ich zalety:
- nie trzeba wywozić nieczystości,
- nie przepełnia się zbiornik,
- całość działa bez nieprzyjemnych zapachów (za ich neutralizowanie odpowiadają między innymi specjalne biopreparaty do oczyszczalni),
- system jest trwały i praktycznie pełni swoje funkcje przez lata, a w razie potrzeby (w przypadku na przykład uszkodzenia podzespołów dmuchawy) można zakupić części serwisowe,
- różne systemy pozwalają z łatwością dopasować ich funkcjonalności do oczekiwań użytkowników oraz warunków, w jakich będą eksploatowane.
Mówiąc o tym, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, nie można nie wspomnieć, że stanowi rozwiązanie ekologiczne, a więc korzystne dla środowiska. Jak to działa? Te instalacje pozwalają na odzyskiwanie zasobów wodnych, które – jak wszyscy już wiemy – są deficytowe. Tak odzyskaną wodę można wykorzystać później do czynności domowych (pranie, spłukiwanie toalet) lub przydomowych (podlewanie ogrodu, mycie samochodów). W ten sposób w budżecie pozostaną oszczędności wygenerowane obniżeniem rachunków za wodę miejską. Warto jednak wiedzieć, że odzysk deszczówki staje się możliwy w każdym gospodarstwie dzięki zastosowaniu specjalnych zbiorników podziemnych lub naziemnych.
Podsumowując: taka instalacja jest przy zakupie droższa niż szambo, ale inwestycja z czasem zwraca się, a nie – jak w przypadku konkurencyjnego rozwiązania – generuje dodatkowe koszty.
Samodzielne gospodarowanie ściekami w domu
Wiedza o tym, jak działa i czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, wyjaśnia poniekąd, dlaczego należy do rozwiązań droższych. Wielu właścicielom nieruchomości zależy obecnie na tym, by budynki były samowystarczalne – tak w przypadku zagospodarowywania nieczystości powstających na posesji, jak chociażby zapotrzebowania energetycznego. Praktyka pokazuje, że w długoterminowej perspektywie – a przecież dom buduje się na lata – są one nie tylko funkcjonalne, ale też wypadają korzystnie pod względem finansowym. Ponadto nie stanowią zagrożenia dla środowiska ani dla człowieka.
Jeśli masz pytania dotyczące tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, chcesz dowiedzieć się więcej, porozmawiać o tym, który model sprawdzi się na Twojej posesji lub jakie dodatkowe akcesoria warto zakupić, zapraszamy do kontaktu z pracownikami E-deszczówka – u nas otrzymasz fachowe wsparcie.