Jak zadbać o zbiornik na jesień

zbiornik na wode

Kwestia tego, jak zagospodarować wodę deszczową to jedna strona medalu, a druga – to, co zrobić, by pojemniki retencjonujące bezpiecznie przetrwały okres jesieni prowadzącej do zimy. Problematyczne jest wówczas to, że warunki atmosferyczne nie są bardzo sprzyjające – robi się chłodno, niekoniecznie mamy chęci na prace ogrodowe, a tym bardziej na zbieranie opadów, o których często chcielibyśmy zapomnieć i przenieść się do ciepłych krajów, gdzie pada najwyżej ciepły deszczyk tropikalny. A jednak – jesienią o zagospodarowaniu wody deszczowej warto pamiętać z powodów czysto praktycznych. To dzięki niej możemy łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli oszczędzać i dbać o środowisko.

Dlaczego jest taka cenna

Nie od dziś wiadomo, że to życiodajna substancja – dzięki niej na Ziemi jest życie, z niej też w większości składają się organizmy żywe, lecz jako naturalny zasób odnawialny jest też zasobem skończonym. Co to oznacza? Tyle, że przy dotychczasowym tempie zużywania, którego odzwierciedleniem jest ślad wodny, zasobów tych zabraknie dla przyszłych pokoleń. Dlatego ochrona tej cennej cieczy stała się ważką kwestią w ekologii. Specjaliści różnych dziedzin nauki opracowują innowacyjne sposoby na to, jak zagospodarować wodę deszczową, by oszczędzać tę pochodzącą z sieci miejskich. Stało się to jeszcze ważniejsze w kontekście wzrostu cen za usługi kanalizacyjne. W E-deszczówka również zadbaliśmy o to, by opady atmosferyczne nie spływały z dachu prosto do kanalizacji, ale by można je było w bezpieczny sposób wykorzystać dzięki różnego typu przydomowym instalacjom retencjonującym.

drogocenna woda

Praktyczne podejście do opadów

Jak zostało już wspomniane, problem tego, jak zagospodarować wodę deszczową to jedna sprawa i omówiliśmy ją w osobnym wpisie na naszym blogu. W tym miejscu zajmiemy się kwestią drugą – tym, jak zadbać o posiadaną już instalację. Oto, co musimy zrobić, zanim zacznie się jesień.

Jesienna check-lista

Wszystko, co musisz zrobić po lecie, by w kolejnych porach roku móc jak najlepiej zagospodarować wodę deszczową.

    • Dopilnuj, by udrożnić rynny dachowe i spustowe. Należy z nich usunąć wszelkie zanieczyszczenia, liście, patyki, pióra, śmieci – mogłyby zablokować przepływ.
    • Zweryfikuj stan filtra znajdującego się w zbiorniku – tu także usuń wszelkie zanieczyszczenia.
    • Obejrzyj pompę – należy z niej usunąć osady i szlam, które mogły się na niej nagromadzić.
    • Oceń szczelność połączenia między pompą a punktem poboru wody.
    • Sprawdź pokrywę zbiornika – powinna być szczelnie zamknięta tak, by opady nie przedostawały się do zbiornika przez właz rewizyjny. To ważne, ponieważ kiedy myślimy o tym, jak zagospodarować wodę deszczową, podstawą jest bezpieczeństwo. Ważne więc, by robić to w kontrolowany sposób, co oznacza, że do zbiornika trafiają tylko opady zebrane z dachu, te spływające z ziemi mogłyby zawierać substancje chemiczne wykorzystywane na przykład do ochrony roślin.

Sprawna instalacja to gwarancja tego, że faktycznie uda się połączyć ekologię z ekonomią. Wyobraźmy sobie tylko, że 90% bezrefleksyjnie codziennie zużywanych zasobów z sieci miejskiej wykorzystywanych jest do celów gospodarczych. Można je z powodzeniem zastąpić retencjonowanymi opadami – pomysłów na to, jak zagospodarować wodę deszczową jest naprawdę wiele. Ponadto, korzyść dla środowiska jest też taka, że jeśli nie trafiają one do kanalizacji, odciążają cały system, co może minimalizować ewentualne lokalne podtopienia.

Każda pora na retencjonowanie opadów jest dobra

Zatem – jak zagospodarować wodę deszczową jesienią? Dzięki systemom i akcesoriom z E-deszczówka przekonasz się, że Twój udział w całym procesie może ograniczyć się do minimalnego zaangażowania. A jeśli masz problemy czy wątpliwości odnośnie do tego, jak przygotować swoją instalację na jesień – skontaktuj się z nami. Pracownicy E-deszczówka udzielą fachowych informacji.

Menu