Jak aglomeracje dbają o ekologię?

ekologia w aglomeracji

Życie w aglomeracjach rządzi się swoimi prawami – dla jednych jest to żywioł, w którym czują się jak ryby w wodzie, dla innych dżungla, z której najchętniej uciekają w zacisze przedmieść. Ci, którzy zostają, coraz częściej zwracają uwagę na to, by nawet w wielkim mieście podejmować prośrodowiskowe inicjatywy – mimo że zwykle w takim przypadku nie można na przykład zastosować ekologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków. Istnieją jednak inne możliwości, takie jak recykling wody. Nie wyobrażasz sobie, jak i do czego wykorzystać deszczówkę w mieście? Oto przykłady, które nam w E-deszczówce spodobały się najbardziej.

Zielono mi… na dachu

Jeśli myślimy o tym, do czego wykorzystać deszczówkę, jednym z oczywistych pomysłów jest podlewanie roślin. Być może trudno sobie wyobrazić retencjonowanie opadów na niewielkich balkonach w blokach mieszkalnych, ale dużo łatwiej, kiedy myślimy o dużych tarasach, a szczególnie o tych usytuowanych na dachach. Tak – zielone dachy zyskują coraz większą popularność nie tylko ze względu na ich walory ekologiczne, ale także na to, że stają się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Takie przyjazne miejsca można już odwiedzić w:

  • Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego – ten budynek jest laureatem wielu nagród w konkursach architektonicznych, ponieważ jego projekt uwzględnia symbiozę kultury i natury. Na dachu znajduje się dwupoziomowy ogród – jeden z największych i najpiękniejszych w Europie (góra: 2000 m2, dół: 15000 m2). Jest on otwarty przez cały tydzień w określonych godzinach. Roślinność została tu zaaranżowana kolorystycznie – mamy ogród złoty, karminowy, niebieski, a całość przy kładkach i ścieżkach porasta zielona winorośl i powojnik. Do czego wykorzystać deszczówkę na takim dachu – poza podlewaniem? Odpowiedź będzie oczywista, jeśli dodamy, że atrakcją są tu w staw i fontanna;
  • Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – tu rolę zielonego ogrodu użytkowego spełnia dolina, która po przekątnej przecina bryłę budowli. Jej rozpiętość dochodzi do 30 m. W koncepcji architektów ma ona być metaforą drogi do Bogucic, która łączy nowoczesne centrum miasta z jego starszą, ale urokliwą częścią.
  • Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki – ogród, będący jedynym w swoim rodzaju tarasem widokowym z zielenią, jest tu otwarty w okresie letnim i pozwala na znalezienie nowej perspektywy nie tylko w patrzeniu na miasto, ale także by znaleźć dystans do świata i chwilę wytchnienia.

Pomysły na to, do czego wykorzystać deszczówkę w przestrzeni miejskiej, mają też architekci tworzący inwestycje mieszkaniowe. W Gdańsku już powstał apartamentowiec, którego mieszkańcy mają do dyspozycji własny ogród na dachu. W Star Tower postawiono na zieloną infrastrukturę i wygląda na to, że pomysł ten wykorzystywany będzie coraz częściej.

zielony dach

Łąka… w mieście

Innym sposobem na tworzenie przyjaznej dla mieszkańców zielonej infrastruktury w aglomeracjach są łąki kwietne, które spotkały się z uznaniem Białegostoku, Gdańska, Słupska, Gorzowa czy Krakowa. Ich rolą jest nie tylko upiększanie przestrzeni, ale także działanie antysmogowe i obniżanie temperatury w mieście. Uważa się, że nawet 80% miejskich trawników można zmienić na łąki, które mają nad nimi tę jeszcze przewagę, że nie wymagają intensywnej pielęgnacji, koszenia i nawadniania, ponieważ rośliny łąkowe mają dużo głębsze systemy korzeniowe. W praktyce oznacza to, że wymagają podlewania głównie w okresach dużej suszy, a to sprawia, że popularyzowanie łąk jest kolejnym sposobem na to, do czego wykorzystać deszczówkę – retencjonowane opady posłużą do nawadniania, nie trzeba więc ponosić kosztów za wodę z zasobów sieciowych. Takie zagospodarowanie wody deszczowej jest możliwe dzięki produktom, które znajdziesz w naszej ofercie. Dodatkowo, łąki stają się miejscem zamieszkania dla nawet 300 gatunków fauny od owadów, a wśród nich tak ważne pszczół, przez płazy i gady, po małe ssaki i ptaki.

Podsumujmy: dlaczego i do czego wykorzystać deszczówkę w mieście?

Dziś jest już oczywiste, że działania proekologiczne muszą być zakrojone na szeroką skalę, by zapobiec katastrofie klimatycznej, która grozi Ziemi. Podejmowane są różne inicjatywy na tym polu, a wiele z nich zwraca uwagę na to, że zasoby wodne na naszej planecie są skończone. Były już przypadki – na przykład w 2019 roku w Skierniewicach – wstrzymywania dostaw z sieci miejskiej. Polska jest krajem o najmniejszych zasobach wody w Europie, więc takie sytuacje mogą się powtarzać w kolejnych suchych latach. Czy możemy zrobić coś, by temu zapobiec? Odpowiedź jest pozytywna. Warto na przykład szukać kolejnych sposobów na to, do czego wykorzystać deszczówkę, by nie marnować zasobów, które można z powodzeniem stosować do podlewania. Zakup kilku niezbędnych urządzeń i akcesoriów umożliwi Ci zminimalizowanie negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego.

Powiedz tak miejskiemu recyklingowi wody

Kiedy już wiemy, do czego wykorzystać deszczówkę i znamy dobre praktyki w tym zakresie, możemy pomyśleć o tym, jak zrobić to we własnym domu, a nawet mieszkaniu. Dostępne w ofercie E-deszczówka zbiorniki na retencjonowanie opadów deszczowych mają różne pojemności, dlatego sprawdzą się w ogrodach, ale też miłośnicy zieleni mogą wykorzystać je na swoich balkonach i tarasach. Polecamy tu szczególnie modele ozdobne, które poza podstawową funkcją praktyczną mogą też pełnić rolę niebanalnych dekoracji. Co więcej – idea ta wpisuje się w założenia programu Moja Woda, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dlatego można wnioskować o dofinansowanie na zakup i montaż elementów instalacji zagospodarowywania wody deszczowej.
Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na to, do czego wykorzystać deszczówkę, ale chcesz być eko, zapraszamy do kontaktu – wspólnie znajdziemy dobre rozwiązanie. Pomożemy w wyborze nie tylko odpowiedniego zbiornika, ale też centrali deszczowej czy punktu poboru wody.

Menu