Zastanawialiście się kiedykolwiek, co takiego mają w sobie budynki, które można określić jako zielone domy? Nie te o elewacjach w odcieniach tropikalnego lasu czy szmaragdowej laguny, ale te ekologiczne, zaprojektowane tak, by były przyjazne środowisku? Wiele z nich ma zainstalowane systemy, które pozwalają wykorzystywać wiele sposobów na to, jak zagospodarować wodę deszczową, by przynosić oszczędności domowemu budżetowi, lub pozwalające na powtórne wykorzystanie tzw. wody szarej. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej jednemu z takich systemów – z dalszej lektury dowiesz się czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i dlaczego warto ją mieć w zielonym domu.
Tradycyjnie czy nowocześnie
Jednym z pierwszych kroków na drodze budowania zielonego domu jest ustalenie sposobu podłączenia działki do sieci kanalizacyjnej – dlatego też warto wiedzieć czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Z jednej strony to alternatywa dla tradycyjnego szamba, które generuje nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale też koszty użytkowania. Z drugiej natomiast jest to inwestycja pozwalająca oszczędzać wodę poprzez odzyskiwanie jej z szarych ścieków, które można wykorzystać do podlewania roślin czy do prac porządkowych w gospodarstwie domowym.
Wszystko zależy od potrzeb
Kiedy wiemy już, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, sprawdźmy, jaki mamy wybór, bowiem dostępne systemy pracują w oparciu o różne technologie. W ofercie E-deszczówka znajdziesz instalacje:
- biologiczne – oczyszczana w nich woda rozprowadzana jest równomiernie pod działką, nie gromadzi się w jednym miejscu, co pozwala zachować bezpieczną dynamikę nawadniania; odznaczają się one sporą pojemnością czynną, pozwalającą na gromadzenie na 1 metrze nawet 300 l ścieków; ich działanie opiera się na technologii SBR (ang. sequencing batch reactor – sekwencyjnych reaktorów porcjowych), co w praktyce oznacza, że wszystkie procesy zachodzą tu w jednym zbiorniku – jest to więc kwintesencja tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków;
- tunelowe – polecane na małe działki, na których problematyczną kwestią jest ich uzbrojenie; za pomocą systemu tunelów można stworzyć optymalnie dopasowany układ rozsączający wyposażony w boczne perforacje i wzmocniony osadnik gnilny EPURBLOC II generacji, którego funkcją jest zatrzymywanie zanieczyszczeń tak, by do gruntów trafiała czysta woda;
- drenażowe – przeznaczone są do gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez małą liczbę osób (od 4 do maksymalnie 10) znajdujących się na działkach o przepuszczalnym gruncie; charakteryzuje je to, że na ogół nie potrzebują zasilania energią elektryczną; idealne także do domków rekreacyjnych czy letniskowych;
- przeznaczone do ścieków szarych – umożliwiają powtórne wykorzystanie wody użytkowej pochodzącej z budynków mieszkalnictwa rodzinnego; ich parametry dostosowuje się do liczby osób zamieszkujących dany obiekt.
Po zapoznaniu z zasadami działania i wyjaśnieniu, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, warto wiedzieć, że ścieki, które przejdą przez taką instalację, są bezzapachowe, bezpieczne dla środowiska, dlatego mogą zostać odprowadzone do jeziora czy rzeki lub wykorzystane powtórnie w ogrodzie do nawadniania.
Praktyczna biologia
Wyjaśniając to, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i jak działa, nie możemy pominąć kwestii optymalizowania działania takich systemów. Mamy dziś do dyspozycji rozwiązania, które wspomagają biologię rozkładu – są to aktywatory biologiczne. Zawierają one organiczne, wyselekcjonowane przez naukowców szczepy bakterii, których rolą jest wzbogacenie naturalnej flory bakteryjnej w zbiorniku, w wyniku czego szybciej zachodzą procesy rozkładu, a przy tym eliminowane są odory. Dostępne w E-deszczówka preparaty takie jak: BIO – BACK, BIO – START, BIO – OXY czy BIO – FAT, są bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt, a ponadto kiedy trafiają do środowiska naturalnego, przywracają jego mikrobiologiczną równowagę.
Zielone normy
Reasumując rozważania o tym, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, warto przywołać statystyki: to system, który umożliwia odzyskanie od 50 do 80% wody ściekowej powstającej w gospodarstwie domowym (zgodnie z definicją zawartą w Europejskiej Normie 12056-1). Skuteczność tych procesów potwierdza z kolei zgodność z normą PN-EN:12566-3+A2:2013, dotyczącą „małych oczyszczalni ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców do 50”.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, zapytaj specjalistów – skontaktuj się z E-deszczówka. Chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z osobami, które zainteresowane są ekologicznymi rozwiązaniami dla zielonych domów.
Sprawdź również Sposoby na oszczędzanie wody w domu