Do czego można wykorzystać deszczówkę?

zbiornik na deszczówke

Ekologiczne rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem – świadczy o tym na przykład rosnąca popularność przydomowych oczyszczalni ścieków. Ważną rolę odgrywa między innymi retencjonowanie opadów atmosferycznych, które nie jest już tylko modą na ekologię, ale wręcz koniecznością. Wodę musimy oszczędzać i „recyklingować”, by wystarczyło jej nie tylko dla przyszłych pokoleń, lecz jeszcze dla nas. Coraz częściej odczuwamy efekty suszy, usługi wodociągowe drożeją. Woda odzyskiwana z opadów jest natomiast… darmowa. Dlatego w E-deszczówka przygotowaliśmy 4 praktyczne podpowiedzi, do czego wykorzystać deszczówkę.

Podstawa domowego gospodarowania

Bez wody nie da się prowadzić gospodarstwa domowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy sięgać po tę płynącą z kranu. W wielu codziennych sytuacjach sprawdzi się odpowiednia ilość z opadów atmosferycznych. Jej odzysk jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych systemów zagospodarowania wody deszczowej. Zastanawiając się nad tym, do czego wykorzystać deszczówkę, trzeba uwzględnić też sposób pozyskania. Dalej przyjrzymy się, jak możemy połączyć wymagania poszczególnych miejsc i możliwości skorzystania z wody innej niż kranowa.zagospodarowanie odpadow deszczowych

Wystarczy praktycznie pomyśleć

Do czego wykorzystać deszczówkę, kiedy mamy ją do dyspozycji w domu? Wiele czynności może na tej zamianie skorzystać – sprawdźmy, jak.

  • Sprzątanie – kuchnia, łazienka, pokój, przedpokój – tak, każde pomieszczenie w domu możemy wysprzątać, sięgając po wodę opadową; jest ona bezpieczna dla człowieka i dla zwierząt, zatem możemy – jak również nasi czworonożni przyjaciele – mieć kontakt z powierzchniami nią umytymi bez obaw o zdrowie. Dotyczy to także mycia naczyń. Co więcej, w tym wypadku spotka nas pewien bonus: czy wiesz, że woda opadowa nie pozostawia smug na szkle? Korzystając z niej, nie zobaczysz nieestetycznych zacieków ani na szklankach, ani na lustrach.
  • Spłukiwanie toalet – zwykle w tym celu wykorzystujemy zasoby wodociągowe, czyli czystą wodę, która jest w ten sposób marnowana. Wówczas do ścieków trafiają dziesiątki litrów – a za każdy z nich musisz zapłacić. Czy nie lepiej spłukiwać toaletę za darmo?
  • Pranie – by je zrobić odkręcamy kran, oczywiście nie dosłownie, bo pralka sama pobiera wodę, ale zwykle tę wodociągową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zastosować tu opady – są one „miękkie”, więc po pierwsze możesz używać mniej proszku, a po drugie nie osadzają się na częściach pralki i nie przyspieszają jej zużycia.

Oczywiście, dom to tylko jedna przestrzeń, w której możemy zdecydować, do czego wykorzystać deszczówkę. Wyjdźmy na zewnątrz, by sprawdzić, jakie zmiany możemy wprowadzić i tam.

Zmiana na lepsze

Poza domem też znajdziemy wiele sposobów na to, do czego wykorzystać deszczówkę. Zobaczmy, do czego może się przydać w poszczególnych pozadomowych miejscach.

  • Ogród – nikogo nie trzeba przekonywać, że deszcz jest dobry dla roślin, widzimy to na własne oczy, kiedy roślinność ożywa po mniejszych lub większych opadach. Można zapewnić roślinom takie naturalne wsparcie na co dzień – wystarczy retencjonować opady za pomocą zbiorników naziemnych lub podziemnych, a później w miarę potrzeb dawkować do ogrodu. Mają one niewielkie stężenie wapnia i niskie pH, co sprawia, że są łatwo przyswajalne.
  • Garaż, pomieszczenia gospodarcze – prace przydomowe nie wymagają użycia kranówki, do mycia samochodu czy narzędzi, choćby tych do prac ogrodowych, z powodzeniem wykorzystamy retencjonowane opady (by umyć auto potrzeba aż 60 litrów!).
  • Zewnętrzne ściany domu i posesja – dom sprzątamy wewnątrz, ale też dbamy o to, by prezentował się dobrze na zewnątrz, myjemy fasady, posadzki wokół, chodnik… i nie ma potrzeby by płacić za tę wodę. Dodatkowo, tak jak przy praniu, ze względu na właściwości tej pochodzącej z opadów, będziemy potrzebować mniej detergentów.

To proste, prawda? Sposobów na to, do czego wykorzystać deszczówkę przy domu jest wiele więcej, tutaj podaliśmy tylko najpowszechniejsze. A jeśli na przykład mamy dzieci, skorzystamy z niej, by uprzątnąć chociażby ich plac zabaw.

Zamień kranówkę na deszcz

Kiedy wiemy już, do czego wykorzystać deszczówkę, pozostaje jeszcze kwestia praktyczna – jak ją gromadzić. By dobrać optymalnie dla Twojego domu rozwiązanie, zapraszamy do E-deszczówka, gdzie nasi pracownicy udzielą informacji o dostępnych systemach. Zapewniamy szeroki wybór rozwiązań, które sprawdzą się też miłośnikom estetycznie zaaranżowanych posesji – dostępne są bowiem zbiorniki ozdobne. Co więcej, doradzimy, jak uzyskać dofinansowanie na zakup, montaż i uruchomienie tego typu instalacji, by inwestycja była opłacalna już od momentu powstania.

Menu