Nasz kraj boryka się z malejącymi zasobami wodnymi, co w perspektywie kolejnych lat może przynieść dotkliwe skutki. Podstawę stanowi zatem wdrożenie odpowiednich działań dotyczących przemyślanego wykorzystania tej drogocennej substancji. W tym zakresie istnieją ekologiczne rozwiązania, które warto stosować w swoim gospodarstwie domowym – mowa tu o zbiornikach na deszczówkę. I choć kompletne zestawy nie należą do najtańszych, Polacy w poprzednich latach mogli korzystać z dofinansowania uwzględnionego w programie „Moja Woda”. Obecnie wypłacane są zobowiązania wynikające z dwóch naborów. Pojawia się zatem pytanie, czy dotacja jest opodatkowana?
Zapobieganie suszy
Warto początkowo przyjrzeć się samej idei rządowego programu „Moja Woda” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest ograniczenie zużycia wody wodociągowej i zwiększenie popularności rozwiązań dotyczących zagospodarowania deszczówki. Takie systemy są dostępne w ofercie naszej firmy E-deszczówka – proponujemy modele zarówno naziemne, jak i podziemne, a mogą być przeznaczone do:
- ogrodów – wówczas zbierają opady, które zostaną wykorzystane do podlewania roślin i realizowania innych prac przydomowych;
- gospodarstw domowych – deszczówka przyda się do spłukiwania toalet, prania czy też mycia samochodu.
Obecność instalacji wiąże się z wieloma korzyściami, które wynikają nie tylko ze zmniejszenia szkodliwości działań ludzkich dla środowiska naturalnego, lecz także z oszczędności na regularnych rachunkach, podniesienia wartości nieruchomości czy uniezależnienia się od dostaw z sieci miejskiej. Kwestia korzyści finansowych oczywiście ma związek także z tym, czy dotacja „Moja Woda” jest opodatkowana, dlatego należy zastanowić się nad odpowiedzią na wskazane pytanie.
Opłacalność instalacji a podatki
Dofinansowanie obejmuje maksymalnie 80% wydatków inwestora przeznaczonych na między innymi przewody odprowadzające opady z rynien, wpusty do zbiornika naziemnego czy podziemnego oraz same zbiorniki retencyjne. O otrzymanie dotacji „Moja Woda” mogły starać się osoby fizyczne posiadające nieruchomość z domem jednorodzinnym. Warunkiem braku konieczności zwrotu pieniędzy jest sprawne funkcjonowanie systemu przez 3 lata od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego. Zastanawiając się nad tym, czy dotacja „Moja Woda” jest opodatkowana, należy wskazać, iż w przypadku osób fizycznych zastosowanie znajdują przepisy określone w ustawie o PIT. Zgodnie z jej zapisami od podatku dochodowego wolne pozostają:
- dotacje uzyskane z budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego;
- świadczenia, zwłaszcza dotacje i umorzone pożyczki, które osoba fizyczna otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy też wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w celu przygotowania i realizacji określonego przedsięwzięcia.
Oznacza to, że dofinansowanie na wykonanie systemów zagospodarowania deszczówki w ramach opisywanego programu nie podlega opodatkowaniu. Nie wymaga to również uwzględnienia w rocznej informacji PIT-11.
Gdzie szukać sprawdzonych rozwiązań?
Negatywna odpowiedź na tytułowe pytanie – czy dotacja „Moja Woda” jest opodatkowana – dodatkowo wpływa korzystnie na opłacalność inwestycji. Osoby zastanawiające się nad zakupem tego rodzaju systemów zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy E-deszczówka. Nie tylko zapewniamy szeroki wybór urządzeń umożliwiających zbieranie i wykorzystywanie w gospodarstwie domowym opadów, lecz także zajmujemy się sprzedażą efektywnych i wygodnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Chętnie podpowiemy w dopasowaniu odpowiednich opcji, w znalezieniu programów pozwalających zminimalizować początkowe wydatki oraz w załatwieniu niezbędnych spraw formalnych. Zapraszamy do kontaktu!