Czy deszczówka może się zepsuć?

czy deszczówka może się zepsuć

Ekologiczne rozwiązania zyskują rosnącą popularność na całym świecie, także w naszym kraju. Zainteresowaniem cieszą się między innymi nowoczesne systemy umożliwiające retencjonowanie wody deszczowej. Takie instalacje dostępne są w ofercie naszej firmy E-deszczówka. Pomagają one nie tylko zapobiegać suszy, lecz także generować oszczędności w domowym budżecie. Planując montaż zbiornika, warto zwrócić uwagę na kwestię jego właściwego użytkowania. W tym temacie pojawia się między innymi pytanie, czy deszczówka może się zepsuć – odpowiemy na nie w dzisiejszym artykule.

Charakterystyka wody opadowej

Źródłem jej pochodzenia jest deszcz, śnieg czy też grad. W tym przypadku jakość w dużej mierze zależy od czystości powietrza. Deszczówka może bowiem zawierać między innymi pył przemysłowy, mikroorganizmy, tlenki azotu, sole mineralne i rozpuszczony dwutlenek węgla. Zazwyczaj wyróżnia ją też kwaśny odczyn pH (osiągający wartość około 6), który sprawia, że nie jest ona przeznaczona do celów spożywczych; warto wziąć to pod uwagę, zastanawiając się nad tym, czy deszczówka może się zepsuć. Zamiast tego wodę opadową warto zastosować do:

  • pielęgnacji ogrodu – doskonale nada się do podlewania kwiatów, drzew czy krzewów, a jej zróżnicowany skład mineralny oraz niewielka zawartość chloru pozytywnie wpłyną na rozwój roślin;
  • prania czy spłukiwania toalet – należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż taka woda jest bardziej miękka niż ta pochodząca z instalacji wodociągowej, dzięki czemu zapobiega powstawaniu kamienia;
  • mycia samochodów – wspomniana miękkość może przełożyć się na brak nieestetycznych osadów na karoserii;
  • realizacji prac przydomowych – mowa między innymi o czyszczeniu posadzek oraz elewacji.

Takie zagospodarowanie wody deszczowej jest możliwe dzięki montażowi specjalnego zbiornika. Odpowiednia instalacja zachowa zebrane opady w odpowiedniej jakości i sprawi, że nie będziemy musieli martwić się o to, czy deszczówka może się zepsuć.

zbiornik na deszczówkę

Nowoczesne systemy i ich działanie

Chcąc zaoszczędzić pieniądze oraz zmniejszyć negatywne oddziaływanie na stan środowiska naturalnego, warto zdecydować się na montaż instalacji umożliwiającej magazynowanie wody opadowej. Zastanawiając się nad tym, czy tak przechowywana deszczówka może się zepsuć, należy zwrócić uwagę na budowę całego systemu, który poza zbiornikiem naziemnym, podziemnym lub ozdobnym oraz specjalną pompą posiada też filtry. Odpowiadają one za neutralizowanie barwy, zapachu oraz flory bakteryjnej zebranych opadów. Tak oczyszczona woda wciąż nie nada się do celów spożywczych (na przykład do picia czy gotowania), jednak doskonale spełni wymienione już funkcje. Przy odpowiednio dobranym i konserwowanym urządzeniu filtrującym odpowiedź na tytułowe pytanie – czy deszczówka może się zepsuć – jest negatywna.

Zapraszamy do skorzystania z oferty

Osoby poszukujące efektywnych systemów, chcące magazynować i wykorzystywać wodę opadową do realizacji codziennych prac w gospodarstwie domowym, zachęcamy do zapoznania się z urządzeniami oferowanymi przez naszą firmę E-deszczówka. Zapewniamy szeroki wybór zbiorników na deszczówkę w rozsądnych cenach. Na opłacalności takiej inwestycji wpływa również opcja skorzystania z dofinansowań – przykładowo w poprzednich latach dużą popularnością cieszył się program „Moja Woda”. Osoby, które złożyły odpowiedni wniosek, mogą liczyć na zwrot początkowych wydatków w krótkim czasie, w postaci oszczędności na kosztach wynikających z korzystania z sieci wodociągowej.

Należy jednak pamiętać o tym, że efektywność systemu w dużej mierze zależy od jego dopasowania do indywidualnych czynników, takich jak średnie zużycie wody w danym gospodarstwie domowym. Chcąc mieć pewność, że podjęte decyzje zaowocują realnymi zyskami, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Nasi specjaliści chętnie podpowiedzą, jak stworzyć system przyjazny dla użytkowników i generujący zauważalne oszczędności.

 

Menu