Susza w Polsce stanowi realne zagrożenie, dlatego już teraz musimy wprowadzać w codziennym życiu rozwiązania mające na celu minimalizację wykorzystania wody wodociągowej. Do coraz popularniejszych opcji należą systemy umożliwiające wygodne zagospodarowanie deszczówki. I choć nie każdy może pozwolić sobie na zakup takiej instalacji, wsparcie finansowe zapewnia program „Moja Woda”. Jednak co można odliczyć od początkowej inwestycji, korzystając z takiego dofinansowania? W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym zagadnieniem.
Program „Moja Woda” – na czym to polega?
W latach 2020 i 2021 Polacy mogli składać wnioski o otrzymanie dofinansowania w zakresie wspomnianego przedsięwzięcia. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem w naszym kraju. Obecnie ma miejsce wypłacanie zobowiązań, dlatego tak ważna staje się odpowiedź na pytanie, co można odliczyć w ramach programu „Moja Woda”. Uwzględniono tu możliwość uzyskania dotacji do 5 tys. zł nieprzekraczającej 80% kosztów kwalifikacyjnych poniesionych po 1 czerwca 2020 roku. Takie koszty mogą dotyczyć zakupu, montażu oraz uruchomienia odpowiedniej instalacji przeznaczonej do zbierania opadów, ich retencjonowania w specjalnych zbiornikach na deszczówkę, w gruncie czy na dachach. System powinien też umożliwiać ponowne wykorzystanie wód opadowych – to zapewniają takie elementy jak:
- pompy – odpowiadają za transportowanie opadów do odbiornika, na przykład kranu albo węża ogrodowego; w ofercie firmy E-deszczówka dostępne są wersje powierzchniowe albo zatapialne, a także manualne lub automatyczne;
- filtry – służą do oczyszczania pozyskanej deszczówki z różnego rodzaju zanieczyszczeń, między innymi z liści;
- centrale deszczowe – stanowią istotny element systemu gospodarowania wodą opadową, gdyż dostarczają opady do miejsc, w których będziemy z nich korzystać; są w pełni zautomatyzowane, co przekłada się na wysoki komfort ich użytkowania;
- punkty poboru – czyli rozmieszczone na posesji kraniki, które umożliwiają wygodne pobieranie oczyszczonej deszczówki.
Wszystkie wymienione części należy zatem uwzględnić w odpowiedzi na pytanie, co można odliczyć w ramach programu „Moja Woda”. Trzeba jednak pamiętać o tym, że minimalna wartość zakupionego systemu wynosi 2000 zł, a minimalna łączna pojemność zbiornika – 2 m3. Bez spełnienia tych warunków nie skorzystamy z dofinansowania.
Czy warto wyposażyć się w zbiornik na deszczówkę?
Wiedząc już, co można odliczyć w ramach programu „Moja Woda”, warto zwrócić też uwagę na opłacalność takiej inwestycji oraz inne korzyści, jakie z sobą niesie. To nie tylko ekologiczne, lecz także wygodne rozwiązanie. Opady atmosferyczne można wykorzystać do realizacji wielu zadań w gospodarstwie domowym – mowa między innymi o praniu, podlewaniu roślin czy też myciu pojazdów. Zwłaszcza w przypadku pierwszego wymienionego zastosowania okazuje się to szczególnie korzystne, gdyż deszczówka jest bardziej miękka niż wersja wodociągowa, a to oznacza, że zapobiegnie osadzaniu się kamienia. Użytkując taki system, możemy liczyć na zwrot początkowej inwestycji w ciągu około kilku lat. Aby mieć pewność jego opłacalności, należy jednak dobrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę, uwzględniając między innymi ilość domowników czy też średnie zużycie wody.
Gdzie szukać pomocy?
W doborze efektywnych rozwiązań profesjonalne wsparcie zapewniają nasi specjaliści z firmy E-deszczówka. Od lat działamy w branży ekologicznych rozwiązań, oferując Klientom nie tylko solidne systemy zagospodarowania opadów, lecz także przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dbamy o to, aby proponowane przez nas urządzenia charakteryzowały się wysoką jakością, prostą obsługą oraz wydajnością. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego w celu skorzystania z merytorycznego doradztwa.