Co możesz zrobić z deszczówką?

jak wykorzystać deszczówkę

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie może być tylko jedna – wiele. Zależy to jednak od potrzeb, możliwości oraz „narzędzi”, które posiadamy, a także miejsca, w którym mieszkamy. Ze względu na te wszystkie zmienne postanowiliśmy w E-deszczówka przygotować katalog pomysłów na to, do czego wykorzystać deszczówkę.

W domu i dookoła

Pierwsza część pomysłów na to, do czego wykorzystać deszczówkę, dotyczy praktycznego zastosowania jej w przestrzeni domowej i przydomowej.

  • Podlewanie roślin – woda pozyskana z opadów atmosferycznych jest bogata w substancje odżywcze i ma lekko kwaśny odczyn, co sprawia, że jest zdecydowanie lepiej przyswajalna przez rośliny – począwszy do zielonych trawników po wielobarwne rabaty czy klomby – niż kranówka. Wykorzystasz ją także, aby podlać rośliny na tarasach, balkonach.
  • Mycie samochodu – jest pozbawiona chloru, miękka, nie niszczy karoserii, ale doskonale usuwa z niej zabrudzenia.
  • Sprzątanie w domu – mycie okien, podłóg, mebli – to wszystko, do czego wykorzystasz deszczówkę w bezpieczny sposób, nie szkodząc domownikom, zwierzętom ani czyszczonym powierzchniom.
  • Korzystanie z toalety – do spłukiwania toalety nie trzeba będzie wykorzystywać zasobów z wodociągów.
  • Prace porządkowe na podwórku – czyszczenie elewacji, posadzek wokół domu czy w ogrodzie, tarasów, sprzątanie garażu, oczyszczenie narzędzi po pracy w ogrodzie – to kolejne pomysły na to, do czego wykorzystasz deszczówkę, a w przydomowej przestrzeni znajdzie się ich o wiele więcej.

Warto pamiętać i wyrobić w sobie taki nawyk, by zawsze zamiast odkręcać domowy kran, korzystać z ekologicznych alternatyw.

podziemny zbiornik na wodę

Zamień deszczówkę w korzyści

Mówiąc o sposobach na to, do czego wykorzystywać deszczówkę, należy też wspomnieć o bezpośrednich korzyściach.

  • Zmniejszysz rachunki za wodę – jak przedstawiliśmy powyżej, wiele jest okoliczności, kiedy woda opadowa zastępuje z powodzeniem kranówkę.
  • Wydłużysz życie pralki – naturalna woda jest miękka i pozbawiona chloru, co sprawia, że na częściach pralek nie osadza się kamień, który prowadziłby do ich degeneracji, a w konsekwencji wymuszałby częstsze naprawy.
  • Zadbasz o środowisko – ekologia jest dla nas coraz ważniejsza, dlatego zwracamy uwagę na to, żeby nie marnować kranówki. Rezultaty suszy odczuć możemy wszyscy, a naukowcy przekonują, że zagrożenie będzie się nasilać w wyniku efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych. Skutków prośrodowiskowych działań może nie zobaczymy od razu na własnym podwórku, ale z pewnością w perspektywie czasu odczujemy je wszyscy.

Retencjonując opady atmosferyczne przy pomocy profesjonalnych systemów zaoszczędzamy nawet 50% kranówki, za którą musielibyśmy zapłacić, tymczasem woda – dosłownie – spadająca z nieba jest za darmo.

Jak i do czego wykorzystać deszczówkę w praktyce

Kiedy wiemy już, do czego wykorzystać deszczówkę, możemy skupić się na tym, jak to zrobić. Zatem jak? To zależy.

  • Jeśli dopiero jesteśmy na etapie projektowania lub budowy domu, mamy do wyboru więcej opcji, ponieważ w tym momencie najłatwiej wprowadzić instalację o kompleksowym, zautomatyzowanym charakterze, jak centrale deszczowe. Oczywiście jest to możliwe też później, ale będzie wymagało więcej dodatkowych działań.
  • Jeśli natomiast mamy już dom i chcemy zastosować ekologiczne rozwiązania pozwalające ochronić zasoby wodne, sprawdzą się zbiorniki do retencjonowania różnego typu (podziemne, nadziemne, a także ozdobne); by stworzyć komfortowy punkt poboru wody wystarczy wyposażyć go w poręczny kranik.

Wszyscy pewnie pamiętamy z dzieciństwa kotły albo beczki, do których dziadkowie czy rodzice zbierali opady. To już przeszłość – dziś wykorzystujemy do tego profesjonalne instalacje, które są estetyczne, ekonomiczne i praktyczne. Wszystkie elementy tych systemów znajdziesz w ofercie E-deszczówka.

To opłacalna inwestycja

Jeśli masz już pomysł na to, do czego wykorzystać deszczówkę, porozmawiaj z naszymi ekspertami, którzy doradzą optymalne do Twoich potrzeb rozwiązanie. Co więcej, dowiesz się też, jak skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż naszych produktów. Ochrona zasobów wody należy dziś do priorytetów polityki klimatycznej i wpisuje się w założenia europejskiego Zielonego Ładu. Nic więc dziwnego, że współpracujące z Ministerstwem Klimatu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wdrożyło projekt „Moja Woda” promujący małą retencję w gospodarstwach domowych.

Zobacz też Jak dbać o oczyszczalnię ścieków

Menu