Zima w naszym klimacie jest wymagającą porą roku – tak jak przygotowujemy do niej przestrzeń wokół domu, tak też powinniśmy zadbać o urządzenia, które znajdują się na posesji, na przykład zbiorniki retencjonujące deszczówkę oraz oczyszczalnie ścieków. Ze względu na to, że pierwszym instalacjom poświęciliśmy osobny wpis, w tym miejscu przyjrzymy się drugim.
Jak to działa?
Zacznijmy od zwięzłego przypomnienia tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. To instalacja, która umożliwia odzyskiwanie zasobów wodnych oraz ich ponowne wykorzystanie w gospodarstwie domowym, co skutkuje ograniczeniem zużycia wody pobieranej z wodociągów miejskich. Odzyskaną wodę można z powodzeniem wykorzystywać do prac wykonywanych w domu (do sprzątania, prania, mycia okien, a także do spłukiwania toalet) lub w ogrodzie (do podlewania trawy i innych roślin czy też do mycia samochodów). Opisywane rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, stając się alternatywą dla tradycyjnego szamba – łączy bowiem ekologię z oszczędnościami w domowym budżecie.
Specjalistyczna wiedza jest w zasięgu ręki
Jako użytkownicy nie musimy dokładnie zapoznawać z wyjaśnieniami dotyczącymi tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, by móc ją efektywnie eksploatować i odpowiednio o nią dbać. Wystarczą nam podstawowe informacje – resztę zrobili za nas producenci. Oni najlepiej wiedzą, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków zaprojektowana przez ich inżynierów; są też świadomi tego, że nie każdy użytkownik orientuje się w kwestiach związanych z ekotechniką. Właśnie dlatego każda instalacja tego typu została wyposażona w instrukcję obsługi. Warto wspomnieć, że nie są to kolejne broszurki, które będą zalegały na naszych półkach, ale fachowo przygotowane zalecenia, dzięki którym urządzenie posłuży nam przez długie lata.
TAK dla instrukcji obsługi
Instrukcje obsługi, poza tym, że zawierają opis tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, obejmują także informacje dotyczące realizacji czynności:
- do samodzielnego wykonania – to przede wszystkim systematyczne usuwanie nadmiaru osadu gromadzącego się w instalacji,
- wymagających profesjonalnego wsparcia – chodzi głównie o sytuacje awaryjne i serwisowanie albo wymianę elementów, zużywających się podczas eksploatacji.
Po zapoznaniu się z zawartymi w instrukcji wyjaśnieniami tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, możemy przejść do kwestii praktycznych.
Gdy nadchodzi zima
Wspomnieliśmy, że z tego, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, wynika, że pewne czynności „pielęgnacyjne” możemy wykonać samodzielnie. Specjaliści z E-deszczówka przygotowali krótki spis najważniejszych działań – listę kontrolną, przez wielu naszych Klientów nazywaną checklistą.
- Przeprowadź inspekcję instalacji według instrukcji obsługi załączonej przez producenta, zwracając uwagę na:
- urządzenia wykonawcze (elektrozawory sterowania, pompy mamutowe),
- stan zbiornika.
- Osadnik wstępny: zweryfikuj poziom osadów. Jeśli jest wysoki, zamów usługę asenizacyjną, by usunąć nadmiar.
- Kanały wentylacyjne – sprawdź:
- drożność
- szczelność połączeń. Zwróć uwagę również na szczelność pokryw znajdujących się na włazach rewizyjnych oraz studzienkach kontrolnych.
- Śnieg: kiedy spadnie, dbaj o to, by nie zalegał nad oczyszczalnią. Urządzenia sterujące nie mogą być przysypane, należy zachować do nich swobodny odstęp, niezależnie od warunków atmosferycznych.
- Mróz: warto mieć na uwadze, że w naszym klimacie może dojść do częściowego zamarznięcia osadnika. Jeśli instalacja używana jest jedynie latem (choćby w domkach letniskowych), po zakończeniu sezonu należy zakręcić dopływ wody (to oczywiste, jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, jak działa i czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków).
Systematyczność od zimy do zimy
Wiedząc, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, i stosując się do zaleceń z listy weryfikacyjnej przed sezonem zimowym, sporządzonej przez specjalistów z E-deszczówka, można odpowiednio przygotować urządzenie do bezawaryjnej pracy przez cały rok. Jeśli masz pytania – skontaktuj się z nami, wyjaśnimy problematyczne kwestie i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.